úterý 9. dubna 2024

Zahrada začátkem dubna

 I když už je duben, tak moje zahrádka vypadá stále neutěšeně. Nedaří se mi ji dát celou do pořádku. Na druhou stranu mají některé rostliny šanci rozmnožit se. Třebas pomněnky jsem našla vysemeněné v trávníku. Možná je dobře, že manžel nestihá posekat. Můžu obdivovat víc krásy. Do trávníku se rozmnožily pomněnky i prvosenky. Kdysi dávno byl trávník jedna pampeliška a přestože je nikdo nelikvidoval postupně ustoupily do pozadí a momentálně převládají sedmikrásky. Pamatuji se, jak jsem před lety opečovávala jednu jedinou, která se nechtěla rozrůst. Dnes mám sedmikrásky i před domem, tam taky nikdy nebyly. Stejně tak to je i s prvosenkou. Jednu malou rostlinku mi věnovala kamarádka ze své zahrádky a pár let jsem se o ni strachovala, jestli další rok vůbec v zahrádce bude. Už je jich tolik, že když rozkvetou vypadají z dálky jako maličkatá kuřátka. V záhonech kvetou poslední kvítky narcisů, tulipány jsou náladové, ty kvetou jak se jim chce. Jeden rok jich je spousta, další rok, to vypadá že nic moc. Letos vykvetlo jen pár statečných jedinců. Jedna barva se úplně vytratila a nemyslím tím, že by se přebarvila. Nejspíš nějaká potvora sežrala cibulky. Švestky odkvetly, ale vystřídala je jabloň. Ta je teď jak nevěsta. Večer se zahradou line úžasná vůně šeříků. Celý keř se oděl do krásné lila barvy.   Na konci zahrady převládá vůně akébie. Je obsypaná květy a vůně je doslova omamná. Našla jsem i poupátka konvalinek. Letos asi kytičku na narozeniny nedostanu. Jsem zvědavá, jak bude zahrádka vypadat v září. Už teď je tak měsíc dopředu. I tak mám ráda každý kvítek, který vykvete. Uvidíme, čím nás příroda ještě překvapí. Rija
9 komentářů:

 1. Rijo, kvete ti to moc hezky. Nám se pampelišky z trávníku taky hodně ztratily, naopak sedmikrásek přibylo...

  OdpovědětVymazat
 2. Jaro prostě řádí a je to radost. Pampelišky nemáme, ale sedmikrásek je dost a dost :o)
  Rijo, měj příjemné dny, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. Vija
  V trávníku máme jak pampelišky a letos nějaké velké, tak sedmikrásky. Pomněnky se ztratily, zato modřenec je všude. Krásně to u vás kvete. J

  OdpovědětVymazat
 4. Jari, koukám, jak už to u vás všechno kvete. Líbí se mi moc ty růžové tulipánky. U nás šeříky ještě nasazují poupata. Tady je to sice také vše dřív, ale pořád později než v teplejších částech naší vlasti. Měj se moc hezky a ať ti zahrádka dělá radost.

  OdpovědětVymazat
 5. Máme pampelišky i sedmikrásky. A ano všechno je nějak dříve. Ale něco stále u nás ještě v květu není- jako třeba jabloně a šeřík.
  Měj se hezky !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 6. My teda letos vůbec nic nestíháme. Bohužel řešíme nějaké zdravotní problémy v rodině, tak jsme rádi, že jsme pořídili hliníkové ploty a postavili je kolem nové části pozemku. Jinak je to děs a bída. Na předpěstování vůbec nebyl čas, tak akorát čekám, až dostanu sadbu. Hrůza děs. :/ Ale tak lepší to asi nebude.

  OdpovědětVymazat
 7. Rijo, moc krásně ti to kvete. Měj pohodovou neděli.

  OdpovědětVymazat
 8. Ráda jsem se podívala na jarní zahrádku u vás. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 9. Podle mě je důležité se v téhle době intenzivně věnovat úpravě trávníku, prořezávání keřů a sázení nových rostlin. Já pokukuji, jaké jsou robotické sekačky na trhu, abych nemusela celou sezónu běhat s klasickou sekačkou. Díky ní bych měla více času na tvarování keřů a stříhání živého plotu, aby celá zahrada vypadala perfektně.

  OdpovědětVymazat